Bár az agyunk megállás nélkül zakatol, arról ritkán gondolkozunk el, hogyan lenne a legcélszerűbb használnunk az eszünket. Vajon melyek a világ megértésének és a gyakorlati problémák megoldásának legjobb módszerei? Hogyan csinálják a legkiválóbb koponyák? Mi teszi a gondolkodásukat igazán hatékonnyá? David Sumpter elismert matematikus évtizedek óta tanulmányozza az élvonalbeli tudósok és szakemberek gondolkodásmódját, hogy ezekre a kérdésekre választ találjon. Statisztikai, interakciós, kaotikus és komplex - lebilincselő könyvében erre a négy alaptípusra vezeti vissza az észszerű gondolkodást. Ismerős élethelyzeteken keresztül mutatja meg, hogy ezek a tudományos gondolkodásformák a mindennapi életben is sikerrel alkalmazhatók, legyen szó kapcsolati konfliktusaink kezeléséről vagy nehéz karrierdöntések meghozataláról. Eközben pedig bepillantást nyerünk a kutatók életébe is, akiknek a legnagyobb tudományos felfedezéseket és technikai újításokat köszönhetjük.
"Néha talán ön is annyira elmerül belső kétségeiben, aggodalmaiban és az önmarcangolásban, hogy az már kifejezetten nyomasztó. Miért kezeli másképp a főnök, mint a többieket? Miért civakodik folyton a testvéreivel? Miért nem tudja a maga elé tűzött feladatokat teljesíteni? Miért döntött a múltban annyiszor hibásan, és hogyan tudna ezentúl jobb döntéseket hozni? Miért nem érzi magát ugyanolyan okosnak, mint a barátait? Talán némelyikük szándékosan viselkedik úgy, hogy mellette butának tűnjön? Miért nem dolgoznak rendesen a kollégái, és hogyhogy ez még csak nem is zavarja őket? Miért nem hallgatnak önre a tizenéves gyerekei? A szülei pedig mért panaszkodnak megállás nélkül? Amikor felhalmozódnak az ilyen és hasonló gondolatai, célszerű őket átterelnie egy külső, általánosabb szintre, ahonnan megvizsgálhatja magát a gondolkodási folyamatot. Talán kiderül, hogy a feltett kérdések közül mi viszi előre egy megoldás felé, és mi az, ami inkább félrevezető. Ilyenkor jön majd jól, ha eszébe jut: a gondolkodásnak négy alapmódszere van."
David Sumpter angol matematikus, az alkalmazott matematika professzora az Uppsalai Egyetemen. Rendszeresen publikál vezető folyóiratokban, szakértői tevékenységet folytat vállalatok, intézmények és focicsapatok számára, emellett elismert tudomány-népszerűsítő előadó. Korábban jelent meg könyve a hangyák viselkedésről, a sportmatematikáról, az életünket behálózó algoritmusokról és világot mozgató tíz legfontosabb egyenletről.