A lélegző archívum a franciaországi Kertész-hagyatékban őrzött egykorú dokumentumok és a 2021-ben New Yorkból vásároltvintázs képek első közös kiadása.
Az első világháborúból származó fényképek és szövegek közelebb viszik az olvasót a ma világszerte André Kertész néven ismert fotográfus indulásához. A napló olvastán jól látható, ahogy a hiperérzékeny és távolságtartó fiatalember figyelme fokozatosan a világra nyílik. Barátságokat köt, gyönyörű és rettenetes tájakon jár, tífuszbetegként, a fronton és sebesültként is szembenéz a halállal. A bőrén érzi az Osztrák-Osztrák-Magyar Monarchia sokféleségét: vidékek, nyelvek, osztályok, az emberi magatartás árnyalatait, s a tekintete változik meg maradandóan. Bár időskori visszaemlékezéseiben Kertész tudatos, sőt született fényképésznek látta magát, aki kezdettől tudta, hogy fotográfiával fog foglalkozni, az egykorú források tükrében inkább úgy tűnik, a kamera eleinte elsősorban kapcsolatteremtésre szolgált, s csak fokozatosan vált az önkifejezés eszközévé a kezében.
Kertész katonaként töltött évei megadták a majdani művésznek a megismerés, a többszörös perspektívaváltás, a "legközönségesebb impresszióhabzsolás" és az elmélyülés lehetőségét. Ritkaság egy ilyesféle fejlődéstörténetet első kézből olvasni. Bízunk benne, hogy e kiadás sokaknak teszi ezt immár lehetővé.