100 kérdés és felelet a reumatológus-immunológus szerzőktől, akik ebben a kis kötetben a legfontosabb tudnivalókat írják le a valamelyik autoimmun betegségben szenvedő betegeknek és hozzátartozóiknak.
A felölelt témák a következők:
1. Általános tudnivalók az autoimmun betegségekről
2. Nem differenciált autoimmun betegségek
3. Szisztémás lupusz eritematózusz (SLE)
4. Antifoszfolipid szindróma
5. Szisztémás szklerózis (szkleroderma)
6. Kevert kötőszöveti betegség (MCTD) és átfedő szindrómák
7. Idiopátiás inflammatorikus izombetegségek
8. Sjögren-szindróma
9. Szisztémás vaszkulitiszek
Egyéb gyakorlati tudnivalók: orvosi kifejezések magyarázó
szótára és a kezeléseket végző centrumok listája.
A könyv olvasása ajánlott a valamelyik betegségben érintett betegnek, hozzátartozójának, a kezelő személyzetnek, valamint reumatológia, immunológia iránt érdeklődő személyeknek.
A Szerzőkről:
Prof. Dr. Szűcs Gabriella a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerzett diplomát 1988-ban. Ezt követően belgyógyászatból, reumatológiából, valamint allergológiából és klinikai immunológiából szerzett szakképesítést. 2001-2021 között a Debreceni Egyetem ÁOK Reumatológiai Tanszék tanszékvezető helyettese volt, 2021-től a DE Reumatológiai Klinika igazgatója. 1998-ban védte meg PhD-értekezését, 2009-ben habilitált, 2014 óta az MTA doktora. A Magyar Reumatológusok Egyesületének jelenlegi
főtitkára.
Prof. Dr. Szekanecz Zoltán a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerzett diplomát 1988-ban. Ezt követően belgyógyászatból, reumatológiából, valamint allergológiából és klinikai immunológiából szerzett szakképesítést. 2001 óta a Debreceni Egyetem ÁOK Reumatológiai Tanszék vezetője. 1995-ben
szerzett kandidátusi fokozatot, 2000-ben habilitált, 2001 óta az MTA doktora. Jelenleg az Európai Reumaliga (EULAR) alelnöke és az Immunológiai Szemle főszerkesztője.