Ebben a kifinomult és szüntelen gondolkodásra ösztönző könyvben Amartya Sen tudása óriási tárházának és erkölcsi érzékének teljes latba vetésével megmutatja, hogy bizonyos kérdéseket - amilyen a krónikus alultápláltság, a rossz egészségi állapot, a férfiak és a nők közötti demográfiai egyensúlyhiány - az igazságosság szemszögéből kell vizsgálni. A cselekvés ezek ügyében nem egyszerűen választás dolga - valójában emberi mivoltunkból fakadó követelmény. Sen korunk legfelkészültebb intellektuális zászlóvivője, érvei nem csupán tudományágakat formáltak át, de a nemzeti kormányok és a Világbankhoz hasonló globális szervezetek politikáját is.
Sunil Khilnani, Financial Times
Sen könyve radikális kísérletnek tekinthető arra, hogy a vita az igazságosság kérdéséről egészen új alapokra kerüljön. A vitának inkább más keretet kíván adni, mint hogy alternatív elméletet alkosson. És ez csak egy azon csodálatra méltó célok közül, amelyeket a könyv maga elé tűzött. Az élet ökonomisztikus felfogásának elutasítása a könyv egyik legértékesebb vívmánya.
Moshe Halbertal, New Republic
Az igazságosság eszméje nagyszerű alkotás. Sen a könyvét, logikusan, a demokrácia tárgyalásával zárja, amely - mint mondja - számtalan intézményi formát ölthet. Ám egyik sem lehet sikeres, ha nincs bennük nyílt vita az értékekről és az elvekről. A közös gondolkodás e lényegi eleméhez, ahogy ezt nevezi, Az igazságosság eszméje a legmagasabb színvonalú hozzájárulás.
The Economist
Amartya Sen 1998-ban megkapta a közgazdasági Nobel-díjat. A Harvard University kiemelt státusú professzora.