"Az ember bámulatos lény, amikor azonos a valódi énjével,
s nem próbálja elrejteni hibáit és fájdalmait.
Egy valódi ember sokkal vonzóbb, mint valaki,
aki úgy tesz, mintha minden tökéletes lenne."
Mi tagadás, hajlamosak vagyunk megtestesíteni a bennünk lévő zűrzavart az életterünkben: a papírkupacokkal borított íróasztalok, a rendetlen fiókok, a gyűlölt kanapé, amelytől képtelenek vagyunk megválni, a teletömött ruhásszekrény, a pince, ahova már évek óta félünk belépni - mindezek belső életünk valamilyen zűrzavaros aspektusát jelképezik.
Felesleges kacatot jelent minden, ami többé nem szolgál minket, s ez nem csupán az élettelen tárgyakra vonatkozik. Ócskaság lehet egy tevékenység, amely ellenünk hat és lefáraszt, valamilyen kimerítő vagy lehangoló meggyőződés, sőt azok az emberek is, akiktől kellemetlenül érezzük magunkat.
A szerző által vázolt lomtalanítás fő célja, hogy jóban legyünk önmagunkkal, mert így könnyebben megértjük majd másokhoz fűződő kapcsolatainkat is. Először is tehát megvizsgáljuk, milyen tárgyak segítségével próbáljuk leplezni összekuszálódott érzéseinket. Önmagukban nem rosszak azok a dolgok, amelyektől okosabbnak, szebbnek, hatalmasabbnak vagy gazdagabbnak érezzük magunkat, de ha védőpáncélként használjuk ezeket, akkor végül elveszítjük a kapcsolatot valódi énünkkel, ami kulcsfontosságú a lelki békénk és a boldogságunk szempontjából.
Miután rendet raktunk a saját házunk táján, fontolóra vesszük emberi kapcsolatainkat. Ugyanúgy, ahogyan egy szoba terét elfedik a benne lévő tárgyak, a kapcsolatainkat is érzelmi kacatok homályosítják el. Amikor pedig megkezdjük a lomtalanítást, hirtelen rengeteg megoldatlan érzést kell feldolgoznunk. A könyvben ajánlott szelíd módszerekkel könnyebben túljuthatunk ezen a viharon, hogy bekövetkezzen a gyógyulás.
Az ember társas lény, az összetartozás tehát elengedhetetlen, és az egyik legörömtelibb élmény számunkra. A Rakj rendet az életedben segíteni fog, hogy megszabaduljunk mindentől, ami akadályoz ebben.