Ez a kiváló kötet az első, amely a legendás cigányprímás, Bura Károly életét és munkásságát bemutatja. A szerző, Hajnáczky Tamás nyomon követi Bura Károly életútját, és sikeresen szemlélteti azt a viharos történelmi korszakot, amikor az Osztrák-Magyar Monarchia szétesett, a magyar cigányzenészek pedig honfitársaikkal együtt átélték Trianon traumáját, és részt vettek a magyar nemzeti eszme megerősítésében. Ez a könyv elbeszéli a magyar cigányzenészek lenyűgöző történetét, akik nemcsak elszenvedői voltak a politikai intézkedéseknek és áldozatai a történelem viharainak, hanem életük tevékeny építőiként jelentős mértékben járultak hozzá a magyar és a cigány kultúrához.
A fiatal, de már tapasztalt kutató, Hajnáczky Tamás sikeresen és kitűnően szemlélteti, ahogy Bura Károly és a cigányzenész szervezet, amelyben hajtóerő volt, hogyan járult hozzá ahhoz, hogy a cigányzene elválaszthatatlan része legyen a magyar nemzeti kultúrának; bemutatja, miként küzdött Bura Károly azért, hogy a cigányzenészeknek egyenértékű és méltó helye legyen a magyar társadalomban, ezzel egy időben hozzájárult a cigányzenészek identitásának megerősítéséhez és fejlesztéséhez.
Ez az újszerű és eredeti kötet kötelező olvasmány, nemcsak azok számára, akiket a cigányzene és a roma történelem érdekel, hanem mindazon történészek számára is, akiket ez a régió és ez a történelmi korszak foglalkoztat.
Elena Marushiakova,
a University of St Andrews professzora, a Gypsy Lore Society elnöke