"Manuval már 4 évesen is csak baj volt - és még mindig ugyanolyan!" - Gabriel García Márquez
Manu Chao egyszer Kolumbiában turnézott egy cirkuszi társulattal, és egyszerre tárgyalt a kormánycsapatokkal, lázadó gerillákkal, és drogcsempészekkel - akkor azt írták, ez "nem is rock'n'roll-turnéhoz hasonlít, inkább Napóleon visszavonulására Moszkva alól". Mert Manu Chao így dolgozik: mindent másképpen csinál. Több millió lemezt eladó rocksztár, aki inkább a barátainál alszik a padlón, és nem ötcsillagos szállodákban; antiglobalizációs aktivista, aki a prostituáltak jogaiért küzdőkkel barátkozik Madridban, vagy a zapatista vezetővel, Marcos alparancsnokkal Chiapas-ban; visszahúzódó remete, aki otthonosan mozog a latin-amerikai színpadok százezres közönsége előtt is.
A Clandestino írása 5 évig tartott: Peter Culshaw eddig követte Manut szerte a világon - Barcelonában, New Yorkban ivott vele bárokban, az utolsó pillanatban meghívták egy jótékonysági koncertre a Szahara közepén álló menekülttáborba, Mexikóban a drogbandák rémtettei miatt elmaradt koncertekre, vagy Buenos Aires-be, ahol Manu egy elmegyógyintézet lakóival készített közös lemezt. A végeredmény: a valaha írt egyik legérdekfeszítőbb zenész-életrajz!
"Bazi nagy zene... Európában, Latin-Amerikában Manu Chao már rég Bob Marley-kategóriás rocksztár." - Rolling Stone
Peter Culshaws-t maga Malcolm McLaren jellemezte úgy, hogy ő "a világzene Indiana Jones-a". Dolgozott az Observernek, a Telegraph-nak, és a BBC Radio-nak is: Közép-Afrikában pigmeusokkal barátkozott, és az Amazonas-tól kezdve Szibériáig mindenhonnan írt riportokat. Zenészként készített felvételeket a Buena Vista Social Clubbal Havannában, bollywoodi zenekarokkal és a szupersztár Asha Bhosle-vel is Bombay-ben. A díjnyertes theartsdesk.com weboldal alapítója. Északkelet-Londonban él; a Clandestino az első könyve.