Milyen tanácsokat adhat barátainak a reneszánsz kori Firenzében egy orvosi képzésben is részesült filozófus-teológus annak érdekében, hogy egészségüket megőrizzék, sokáig éljenek, és életerejüket még az ég ajándékaival is fokozhassák? A választ Marsilio Ficino Három könyv az életről című műve adja meg - jelen kötet szerzője pedig annak eredt a nyomába, hogy a reneszánsz orvosai milyen fogalmakkal éltek a gyógyításban, miért támaszkodtak ebben az asztrológiára, és honnan származnak a világ egységének szemléletére alapozó mágikus jellegű megfontolásaik.
Nos, Ficino asztrológiai szempontjai részben kora gyakorlatából adódnak, művében a harmadik könyv mágikus-filozófiai megközelítései azonban a platóni és újplatonikus szerzőket görögből latinra fordító firenzei filozófus saját tanulmányainak gyümölcsei. A talizmánmágiát, bár nem ajánlja, vizsgálja a gyógyításban való felhasználhatóságát és működésének lehetséges voltát, amivel a kora újkor számára új szellemi irányzatot indít el: az úgynevezett "természeti mágia" filozófiai vonulatát. És a kora újkor egy további divatja is ebből az életmód-tanácsadó könyvből ered: a zsenik melankóliája.
E monográfia hozzásegíti az olvasót Ficino legkülönösebbnek vélt művének megértéséhez, megvizsgálva az abban felmerülő problémákat és bevezetést nyújtva annak mélyebb megismeréséhez.