A Szerencsejáték életre-halálra első ránézésre egy kissé hatásvadász, bulváros cím. Pedig nem az. Akik a klinikai gyakorlatban találkoznak előrehaladott állapotú szerencsejáték-függőkkel, jól tudják, hogy ez egy nagyon súlyos betegség. Nincs benne semmi romantikus, vidám vagy könnyed dolog, ami akár kicsit is hasonlítana a játék eredeti értelméhez.
A könyv ezt a problémát mutatja be, a korábbi szenvedélybeteg, ma már több mint 20 éve absztinens szerző tollából. Különlegességét az adja, hogy számos riport található benne szerencsejáték-betegekkel. Ez a kötet a 2005-ös könyv jelentősen kibővített és átírt új kiadása, hiszen tudásunk a szerencsejátékról, valamint a szerencsejátékok piaca és jellemzői is jelentősen változtak az elmúlt másfél évtizedben. A friss fejezetek az utóbbi évek két fő szerencsejáték típusát: a pókert és az online sportfogadást mutatják be, két függő életútján keresztül.
Bár a Fekete Péter álnév, de az író története és maga a könyv valódi. Fekete Péter függőségei sem nem ritkák, sem nem különlegesek: ő egykor az alkoholtól és a szerencsejátékoktól egyaránt függő beteg volt. Mindkettőből sok van Magyarországon, de ezek kombinációja sem ritka. A szerző különlegessége abban áll, hogy 20 éven keresztül játszott, és már több mint 20 éve absztinens, ráadásul józanul szenvedélybeteg segítői képesítést szerzett, és két kórházi terápiás rendszerben is dolgozott. Talán a legjobban úgy lehetne jellemezni őt, hogy "szenvedélyes józan". Fekete Péter által betekintést nyerhetünk az aktív függőségek titokzatos és bizarr világába, valamint a felépülés csodáiba.