Emlékszünk még a járvány előtti Európára, amelynek nagy történelmi múlttal, csodálatos épületekkel és varázslatos műalkotásokkal teli városait nemrégiben még ellepték a turisták? Arra a Velencére, amelynek lakói rendszeresen tüntettek az egyenesen a város közepére érkező hatalmas óceánjárók ellen?
Egy Ilja Leonard Pfeijffer nevű író visszavonul a patinás Grand Hotel Europába, hogy közös történetüket felidézve próbálja megérteni, miért veszítette el élete szerelmét, Cliót. Miközben az olvasó a legszebb dél-európai városokon és tájakon át követheti a hősöket (a középpontban Velencével), nem utolsósorban az elveszett, utolsó Caravaggio-festmény nyomában, az író sorra ismeretséget köt a hotel különös lakóival, akik mintha mindannyian egy letűnt világ képviselői lennének. Ám a globalizáció még ezen a különleges, időn kívüli helyen is kezdi éreztetni a hatását.
A pazar stílusban megírt, rendkívül szórakoztató regény lebilincselő eszmefuttatás a nosztalgiáról, az európai művészetről és a tömegturizmusról, no meg a globalizált világról és benne Európáról, a kontinensnyi múzeumról, ahol olyan erős a múlt jelenléte, hogy alig marad hely a jövő számára.
Ilja Leonard Pfeijffer (1968) holland író minden elképzelhető irodalmi műfajban alkot: megjelentetett már verseket, drámákat, esszéket, útibeszámolót, novellákat és politikai szatírát; mindemellett ez idáig öt, rabelais-i ihletésű regény szerzője. 2014-ben megjelent könyve, a La Superba elnyerte a legmagasabb holland irodalmi kitüntetést, a Libris Irodalmi Díjat. A Grand Hotel Europa, mely a szerző legújabb regénye, minden idők egyik legsikeresebb irodalmi műve lett hazájában, ahol több mint 300 000 példányt adtak el belőle.