A kötelékfóbiás egyszerre tettes és áldozat
Szinte mindenki hosszú és boldog párkapcsolatra vágyik - sokaknak ez valahogy mégse sikerül. Egyesek látszólag mindig rosszul választanak, amikor beleszeretnek valakibe. Másoknak akkor megy tönkre a kapcsolata, amikor éppen szorosabbá válna. Mi lehet ennek a magyarázata?
Stefanie Stahl pszichoterapeuta szerint számos párkapcsolati probléma mögött végső soron a kötelékfóbia rejlik. Életszerű példákon keresztül mutatja be ennek különböző megjelenési formáit. Elmagyarázza a kötelékfóbiások jellegzetes viselkedési mintáit, kifejti, miféle félelem rejlik e fóbia mögött, elemzi a lehetséges okokat, és megmutatja, hogyan lehet túljutni ezen az állapoton. De nem hallgatja el, hogy van, amikor az egyetlen lehetséges megoldás a végleges szakítás.
Könyvét a kötelékfóbiások és partnereik egyaránt haszonnal forgathatják.
"Könyvem azokat a pusztító mechanizmusokat hivatott felszínre hozni, amelyek mindig akkor lépnek működésbe, amikor valaki tulajdonképpen közelségre vágyik, viszont képtelen élni a kapcsolat nyújtotta közelséggel. Ezeken az embereken és a partnereiken nem segítünk azzal, ha mindenféle aranyszabályokat mondunk nekik, mint például azt, hogyan kell építő jellegű beszélgetést folytatni, vagy hogyan lehet a legjobban megosztani egymás között a házimunka és a gyereknevelés feladatait. Ezeknek az embereknek a problémái nem is a nemek közti biológiai különbségekben gyökereznek. Kapcsolataik egy mélyebb szinten buknak el. A lelkükben lakozó és különféle félelmektől űzött "sötét szellemek" gondoskodnak arról, hogy ne alakulhasson ki igazi közelség, és hogy minden kapcsolatuk kudarccal végződjön."
Stefanie Stahl (1963) az egyik legismertebb német pszichoterapeuta, Trierben folytat magánpraxist. Elsősorban a kötődési szorongással, az önbecsülés erősítésével és a "belső gyermek" problémáival foglalkozik.