Az Insula Magna-projekt egy dinamikusan fejlődő egyetem és egy új szemléletet képviselő, új kérdéseket megfogalmazó intézet úttörő együttműködésének eredménye. Kísérlet a korábban összefüggésbe nem hozott, vagy tabuként kezelt helyi, regionális, városi és határokon átívelő problémák holisztikus, azaz egészlátó megközelítésére. Ebben a kísérletben közgazdászok, regionális- és városfejlesztők, történészek, politológusok, szociológusok, kulturális antropológusok, építészek, vízmérnökök, zenészek, jogászok és talajkutató természettudósok vettek részt.
Eddigi munkánk eredményét a szintézis igénye nélkül nyújtjuk át az olvasónak annak reményében, hogy az izgalmas és összetett feltáró munka és fejlesztési stratégia kialakítása folytatódik.
A tájat nemcsak a tájképpel uraló Duna, de egyben az országhatár is meghatározza. Az együttműködések új szintje és kreatív formái nem csak szükségesek, de meggyőződésünk szerint lehetségesek is az új kihívások, az éghajlatváltozás, a pandémia és a nyomukban járó társadalmi és gazdasági folyamatok, a külső és belső migráció, az intézmények, köztük a nagy tudásközpontok, egyetemek átalakulásának idején.