Az iszlám jog korunk egyik meghatározó jogi kultúrája, mely átfogja a hívő mindennapjait, vallási és jogi cselekményeit egyaránt. E jogi kultúra egyidős magával az iszlám vallással, bizonyos elemei még korábbi történeti időre nyúlnak vissza.
Allah kinyilatkoztatásaira és prófétájának, Mohamednek személyes példájára alapozva a muszlim jogtudósok a próféta halálát követően azonnal hozzá kezdtek az iszlám jog rendszerének kiépítéséhez. Gyorsan szárba szökkenő jogi iskolák, élénk jogtudományi diskurzus, pezsgő szellemi élet és szerteágazó jogi pluralizmus jellemezte ezért e korszakot. Mivel az iszlám jog elválaszthatatlanul összefonódik a teológiával és a filozófiával, a tételes jog mellett hamar virágzásnak indult a maga nemében páratlan iszlám jogelmélet tudománya is. A közös gondolkodás eredményeképpen kikristályosodott, igen kifinomult módszertan biztosította a jogtudomány magas színvonalát, miközben továbbra is teret adott a kölcsönösen elfogadott doktrínák továbbhagyományozásának.
Jelen könyv e vibráló szellemi életet követi nyomon a kialakulás korszakától a klasszikus kor végéig. Többről van azonban szó, mint jogtörténetről: a jogtudósok belső világa, érvelésük körmönfontsága éppúgy megjelenik az Olvasó szeme előtt, mint az egyes jogintézmények részletei és a jogi oktatás évszázadokon átnyúló hagyománya.
A könyv függelékében külön fejezet mutatja be a legkiválóbb jogtudósok életét és munkásságát, a szintén a függelékben található arab-magyar jogi terminusok szótára pedig a részletekben való eligazodást segíti elő.