Egyre jobban érezzük, hogy a XX. század megannyi történelmi drámájával, kríziseivel és fellendüléseivel, kihívásaival egy olyan korszak volt az emberiség történetében, melyben jóformán minden egyén személyes élete "regényes", méltó az emlékezetre, a rendszerezett feldolgozásra. Helytállások és megingások, talpra állások és elbukások, magány és közösség megannyi élménye torlódik össze a mögöttünk hagyott század sorsaiban.
Különösen ilyen sors azé az emberé, aki valamilyen módon mindig különös középpontja, fókusza volt nagyobb emberi társulásnak, aki - küzdve a korszellemmel - maga is szándékosan kívánt nyomot hagyni a koron, akár gyermekek jellemében, lelkületében.
Ebban a fókuszban válik még különösebben jelentőssé egy vállalkozó kedvű asszony, Leveleki Eszter élete. Külön szerencséje a sorsnak - s tán ez sem véletlen - hogy növendékei, hívei megannyi dokumentumot őriztek meg, fontos emlékként ebből a jelentős életből.
A kötet szerzője-szerkesztője a dokumentumgyűjteményből, egyben személyes emlékeiből állította össze az életrajzi - de az életrajzon messze túlmutató - kötetet, mondhatni "tényregényt". Az olvasót izgalmas kalandra invitálja, aki a pedagógus próbálkozásait, hitvallását keresi, megtalálja, aki a helytálló vagy éppen a morális próbatételekben alulmaradt "mellékszereplők" rendszerében kortörténetet keres, megtalálja, aki érzelmes, "női" történeteket keres, megtalálja, aki jeles kortársak életének fontos epizódjait keresi, megtalálja.
Aki tehát a magyarországi, közép-kelet-európai XX. századra kíváncsi, olvassa el "Leveleki Eszter emlékezetét"!
Trencsényi László