Az Iszlám Állam Abu Muszab al-Zarkavi terrorista vezér dzsihádista vágyálmaként fogant az 1990-es években. A szervezet - ami az évek során különböző neveket használt: Iraki és Szíriai Iszlám Állam, Iraki és Levantei Iszlám Állam, valamint Iraki al-Káida - napjainkra hatalmas terrorgépezetté nőtt: a saría-törvénykezést önkényes kegyetlenkedésre használja, átrajzolja a Közel-Kelet határait, és nagyobb területet ural, mint Nagy-Britannia.
Loretta Napoleoni, a terrorizmus nemzetközi szakértője Az iszlamista főnix-ben a hírek mögé nézve bizonyítja, hogy az Iszlám Állam több, mint a nyugati média ábrázolta szerencsés bűnözői szervezet: valójában a nemzetépítés új modelljét nyújtja. Bár hagyományos hódító háborúkkal szerez területet, hogy létrehozza az eredeti Kalifátus 21. századi változatát, a legkorszerűbb technikákkal toboroz katonákat, pénzügyi támogatást gyűjt, és a lakosságot is bevonja az új állam napi ügyeibe.
Az Iszlám Állam bukott dzsihádista vállalkozások romjain jött létre. Kiválóan érti a közel-keleti politikát, képes kihasználni a "távháborúkat" és az általa létrehozott "pszeudoállam" sajátosságait. Az Iszlám Állam nem terroristacsoport, hanem veszélyes ellenfél, ami tisztában van a kor igényeivel egy zűrzavaros világban.
Ahogy Napoleoni írja: "Ezeket a tényeket figyelmen kívül hagyni nemcsak félrevezető és felszínes, de veszélyes is. A terrorizmus elleni harcban is legfontosabb a régi igazság: "ismerd az ellenséged"."