A MAN-MACHINE TRILÓGIA ELSŐ KÖTETE
2151-et írunk. Egy ember és az általa alkalmazott robot közti különbség egyre csökken, a gondolkodás terén egyre inkább zárkóznak fel a gépek. Riyla Cantuo-Weiss világhírű fizikus egy űrhajó feldélzetére kap meghívást, amely egy élhetőnek tetsző bolygó felderítésére indul. Ugyanakkor minél következetesebben próbálja alkalmazni a racionalitás három alapgondolatát, a társadalomban széles körben elfogadott ideológiát.
A MAN-MACHINE TRILÓGIA MÁSODIK KÖTETE
Eltelt 5,6 év, 2156-ot írunk, a Botawui bolygó közelébe érkezik az 54 000 ember és robot, akik a bolygón az élet lehetőségét akarják kutatni. Az úton létesített egyetem egyik fiatal végzőse, Val Erandsky éppen diplomájának átvételére készül, előkészíti a beszédét, amely kicsit sem könnyed és gyakori, hanem sokkal inkább kritikus és racionális. Mindenesetre a hajó már igen közel jár a Botawui bolygóhoz. A legénységet nem érdekli más, csak amiért jöttek: az élet!
A MAN-MACHINE TRILÓGIA HARMADIK KÖTETE
2157-et írunk. A földi politikában egy űrhajón és egy feltehetően élhető bolygón dúlt események miatt teljes káosz uralkodik. Az újonnan megválasztott elnök, Georg Okongwu sokat megtesz azért, hogy az előző kormány tévedéseit korrigálja; eközben Liones Nadkarni iskolai pedagógus unatkozva ül az interferencia-észlelője mellett. Mindketten különös információkat kapnak az űrhajóról, amely hat éve indult el a Botawui lakatlan bolygója felé: olyanokat, amelyek az egész emberiség jövőjét megváltoztathatják.