Az európai történelem traumatikus fordulópontja volt 1938 márciusában Ausztria Németországhoz csatolása, az "Anschluss", és a nácik bevonulása Bécsbe. Manfred Flügge szemléletesen és aprólékosan meséli el, hogyan vallott kudarcot az osztrák kancellár, Kurt Schuschnigg a világ szeme láttára. Történelmi események ábrázolását váltakoztatva politikai szereplők és áldozatok - köztük Sigmund Freud, Egon Friedell, Robert Musil, Franz Werfel és sok más író, művész és tudós - életének leírásával, nemcsak részletes korrajzot, hanem sorsok egyedülálló panorámáját vetíti az olvasók elé a szerző.
"Sigmund Freud szombaton, 1938. június 4-én hagyta el Bécset. Minden ragyogását elveszítette már a bécsi aranyszív, mire a modern lélekelemezés atyja elindult az emigrációba."
Manfred Flügge (1946) Münsterben és Lille-ben folytatott romanisztikai és germanisztikai tanulmányokat, 1976 és 1988 között pedig a Freie Universität Berlin docense volt. Jelenleg szabadfoglalkozású író és fordító Berlinben. Számos könyvet jelentetett meg, Das Jahrhundert der Manns (A Mannok évszázada, 2015) a Spiegel bestsellerlistájára is felkerült.