A Francia história történelmi regénysorozat első kötetéből az Olvasó már végigkövethette Pierre de Siorac életének III., majd később IV. Henrik uralkodására eső viszontagságos kalandjait. A vidéki, hugenotta ifjú nemes kitűnő emberismerete és rettenthetetlen bátorsága révén Franciahon legmagasabb rangú előkelőségei közé emelkedett, s így élte meg a birodalom történelmének nemcsak gyönyörűséges, hanem szörnyűséges eseményeit is,
Szent Bertalan éjszakáját és III. Henrik meggyilkolását.
Gazdája árnyékában mindenütt jelen volt Miroul, a hűséges szolga, aki a családja kiirtása után tolvajsorban a nyomor útján elkerül Jean de Siorac báró mespechi várkastélyába. Ügyességének és gyors észjárásának köszönhetően megmekülvén a bitófától, a Siorac család nemesi kötelékébe áll, így Emlékirat-ában hűen beszámolhat gazdája, Pierre de Siorac ifjúkoráról, szerelmeiről s a jellemformáló évek izgalmas kalandjairól.
Most tehát a szolgából lett krónikás, Miroul hangját hallhatjuk, ugyanannak a történetnek a másik oldalát, az igazság fonákját...
Olivier Merle (1959) a Goncourt-díjas Robert Merle író fia, a clermonti egyetem fizikaprofesszora, több ifjúsági regény szerzője.
A színe és a fonákja című művében feleleveníti Robert Merle nagy sikerű művének, a Francia históriá-nak emlékezetes szereplőit, számtalan helyszínét, a hugenották viharos, vérzivataros korszakát..