Volt egyszer egy büszke város, Trója, melyet a görögök örökre eltöröltek a föld színéről. Ám egy maroknyi trójai, élén a hős Aeneasszal útra kelt, hogy megtalálja új hazáját: így kezdődik a Római Birodalom eredetmítosza. És így kezdődik Szabó Magda regénye is, hogy Aeneast rögtön az elején, a menekülés közben váratlanul odaveszett feleségével, Creusával cserélje fel.
A pillanat egy rendkívüli nő fájdalmasan szép és ironikus története. Egy nőé, akiről mindenki azt hiszi, férfi. Történelmet ír, bejárja az alvilágot, látja a jövőt, de nem ismeri a szerelmet. Imádott és rettegett félistenként kell élnie, holott nem vágyik másra, mint hétköznapiságra. Halhatatlan, bár már megmenekülése pillanatában halott.
Szabó Magda az antik világba helyezi a kiválasztottak magányának időtlen történetét. Színpompás fantáziája mitikus figurákat változtat hús-vér lényekké és sosemvolt isteneket bűvöl elénk. A mágiát minduntalan megtörő kesernyés humor viszont mai művé, egy meghasonlott lélek modern eposzává avatja A pillanatot.
"Hamar megkedveltem Creusát, a trójai királylányt, aki a Vergilius-eposzban Aeneas mögött épp csak felsejlik. Ám Szabó Magda bátor és bölcs asszonyt teremtett belőle. Szeretem az erős nőket: példát és erőt adnak nekünk, hétköznapi asszonyoknak. Olvasás közben olykor megálltam, és elgondolkodtam azon, milyen meghatározó az életünkben az olyan pillanat, amikor meghozunk egy döntést, ami aztán továbbvisz, vagy éppen eltérít a Sors vezérelte utunkon." (Endrei Judit)