"A "Máramarosszigeti történetek" egy kisfiú emlékei, ahogyan megélte a második világháború és a közvetlen utána következő idők rendkívüli éveit. A könyv történetei illusztrálják, milyen szélsőségesen változó és egy életre meghatározó időszakot éltek meg ezekben az években a felnőttek és - válogatás nélkül - a fiatalok is. A hadak mozgásának következményeit, az emberi sors torzulásait, a háborúba burkolt erőszak igazságtalanságait, a háború elől való menekülést, a szovjet katonákkal való találkozást együtt éli meg a polgári család, amiben növekedik a főszereplő. A rendkívüli események megélésében korán nyílik szeme a gyerekeknek.
A háborús fordulatok nem válogattak: történésük sújtotta a fiatalt, öreget, és tapasztalásuk maradandó hatást tett gyerekre, felnőttre egyaránt. S mégis, a leselkedő veszélyek közepette nevetésbe forduló csínyeket követtünk el - mert bennünket nem érhetett balszerencse...
Gyerekkorom felidézésével akartam elmondani Magyarország történelméből részleteket, hogy a mozaikdarabkákból összeálljon családunk viszontagságainak, emberi botladozásainak s részben emberi nagyszerűségeinek emléke. Mert a felebaráti segítségadás és együttérzés hajlandósága, a szeretet érzelme a nagyszerűség szintjére tud emelni küzdő, rendkívüli helyzetekben néha botorkálva menekülő embereket is. Remélem, leírt emlékeim hozzásegítik az olvasókat, hogy felismerjék a valóság és az emberi viszonyok közötti kapcsolatot."
(Fülöp G. László)